Rancangan Pengajaran Harian
(Model 5-Fasa Needham)
Tarikh : 1 April 2012
Masa : 10.15
pagi – 11.15 pagi
Kelas : Tahun 2
Melawati
Bilangan
Pelajar : 28
Subjek :
Sains Tahun 2 (KSSR)
Tajuk :
Pergerakan Haiwan
Objektif
Pembelajaran : Murid akan mampu
mengetahui jenis-jenis pergerakan
haiwan dan kepentingannya pada akhir kelas.
Hasil pembelajaran :
Murid boleh:
1. Menjelaskan jenis-jenis pergerakan haiwan seperti
merangkak, melompat, berlari, berjalan, berenang, terbang dan menjalar
2. Membezakan dan menggambarkan jenis-jenis pergerakan yang
ada pada haiwan yang berbeza habitatnya dan tujuannya.
3. Menaakul
kepentingan pergerakan kepada haiwan
4. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan
atau lisan.
Pengetahuan
Sedia-ada : Murid sudah mengetahui
haiwan akan bergerak dan
terdapat cara pergerakan haiwan
masing-masing.
Kemahiran
saintifik : Memerhatikan,
mengklasifikasikan, meramalkan, membuat
inferens
Kemahiran
berfikir : Membuat hipotesis
tentang jenis-jenis pergerakan haiwan
masing-masing,
mengaitkan cara pergerakan dengan
haiwan yang berlainan.
Kemahiran
saintifik : Mempunyai
minat yang tinggi terhadap haiwan binatang
dan
nilai Menjaga disiplin ketika aktiviti dijalankan
Sentiasa bertanya apabila terdapat soalan
tidak faham
Bahan
bantu mengajar : Gambar-gambar
haiwan, video pergerakan haiwan yang
dan belajar berlainan
Fasa atau masa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti pengajaran
dan pembelajaran
|
Catatan
|
Pengenalan
(10 mins)
|
Cara pergerakan
haiwan berbeza.
|
Guru akan
menunjukkan gambar rajah yang
menunjukkan seorang pelajar dengan sebuah sekolah pada jarak yang tertentu
lalu bertanya murid-muridnya:
Bagaimanakah
pelajar tersebut pergi ke sekolah?
Mengapakah
seseorang perlu bergerak dari satu tempat ke satu tempat?
Guru menjelaskan
bahawa haiwan juga bergerak ke satu tempat dengan cara masing-masing.
Pemerhatian
Guru menunjukkan
gambar rajah haiwan yang berlainan lalu bertanya:
Apakah pergerakan haiwan
ini?
Mengapakah haiwan
bergerak?
Murid-murid dikehendaki
memerhatikan struktur badan haiwan pada gambar rajah tersebut untuk
menentukan cara pergerakan mereka.
|
Teori
Piaget telah diaplikasikan pada pengenalan. Piaget
memandang belajar itu sebagai tindakan kognitif, iaitu tindakan yang
melibatkan fikiran. Tindakan kognitif menitikberatkan tindakan penataan dan
pengadaptasian terhadap alam sekililing. Hal ini dapat dilihat apabila guru
memulakan pengajaran topik ini dengan cara pergerakan pelajar sendiri untuk
pergi ke sekolah bagi menunjukkan cara pergerakan berbagai-bagai dan berbeza.
Dengan ini para pelajar dapat memahami cara pergerakan haiwan juga berbeza
dan berbagai-bagai jenis.
|
Pengumpulan Idea
(10 mins)
|
Cara pergerakan
haiwan berbeza.
|
Murid-murid
dibahagikan kepada 4 dalam satu kumpulan dan dibagi lambaran kertas A untuk
menuliskan cara pergerakan haiwan yang ditunjukkan dalam gambar rajah.
Membuat Inferens
Murid-murid
dikehendaki berbincang untuk meramal cara pergerakannya dan kepentingan
pergerakan haiwan. Jawapan ditulis pada tempat kosong yang telah disediakan
di dalam lambaran kertas A.
|
Teori Bruner telah digunakan pada bahagian ini. Bruner
menekankan pembelajaran secara penemuan. Dengan membuat inferens sendiri,
para pelajar dapat menstruktur kembali idea-idea sedia ada dengan
soalan-soalan yang ditanya pada lambaran kertas A.
|
Penstrukturan Semula Idea
(20 mins)
|
Cara pergerakan
haiwan boleh didapati dalam berbagai-bagai jenis disebabkan struktur badan
yang berbeza, habitat yang berlainan dan tujuan masing-masing.
Contoh pergerakan
haiwan meliputi merangkak, berlari, berjalan, terbang, berenang, menjalar dan
melompat.
|
Guru memainkan
video pergerakan haiwan bagi menyemak ramalan murid-murid di dalam lembaran
kertas A.
Jawapan betul
dicatatkan di dalam lambaran kertas A.
Klasifikasi
Murid-murid dibagi lembaran
kertas B untuk mengklasifikasikan haiwan dengan cara-cara pergerakannya.
|
Teori Gagne diaplikasikan. Teori turut dipanggil Teori
pemprosesan maklumat. Gagne telah menekankan bahawa bagaimana manusia
memperoleh sesuatu maklumat dalam proses pembelajaran. Para pelajar telah
mengetahui cara pergerakan haiwan melalui video yang ditunjukkan.
|
Aplikasi Idea
|
Haiwan yang
berlainan mempunyai cara pergerakan masing-masing.
|
Pengalaman
Permainan
disediakan kepada murid-murid dan
diberikan slogan untuk menghafal.
Permainan ini
terdapat 4 jenis slogan, iaitu “Katak melompat, katak melompat”, “Burung
terbang, burung terbang”, dan “Anjing
berjalan, anjing berjalan”, “Ular menjalar, ular menjalar”.
Murid tersebut akan
membacakan slogan tersebut dengan menyertakan cara pergerakan haiwan
tersebut.
Apabila guru
menunjukkan gambar rajah haiwan yang berkaitan, murid-murid harus segera
memberikan cara pergerakan berserta dengan slogan yang dihafalkan.
Murid yang salah dibenarkan
untuk duduk dan murid yang betul akan teruskan permainan.
Murid yang terakhir
duduk menang.
Ganjaran, iaitu
buku nota diberikan kepada pemenang.
|
Teori
pembelajaran behaviorisme menekankan pembelajaran secara tingkah laku atau penggunaan
bahan bantu mengajar dalam pengajaran. Permainan ini telah membolehkan para
pelajar memperoleh pengalaman yang spesifik supaya membantu mereka mengingati
sesuatu dalam jangka masa yang lebih panjang.
|
Refleksi
(5 mins)
|
Haiwan mempunyai
cara pergerakan masing-masing.
|
Guru membimbing
murid-murid membuat refleksi terhadap apa yang sudah dipelajari di dalam
kelas dengan menggunakan konsep peta minda.
|
(5 Fasa Konstruktivism Needham)
Tarikh :
26 Mac 2012
Masa :
8.20 – 9.20 am
Kelas :
Tahun 2 Dahlia
Bilangan pelajar : 5 Orang
Subject :
Sains
Topik :
Haiwan
Objektif
Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, pelajar akan dapat: memahami haiwan mempunyai
keperluan asas untuk hidup dan mengetahui kepentingan keperluan asas terhadap
haiwan.
Hasil
Pembelajaran :
Murid:
1. Mengenal pasti keperluan asas haiwan iaitu makanan, air, udara dan
tempat tinggal.
2. Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan.
Pengetahuan
Sedia Ada :
Pelajar sudah mengetahui dan mampu menyatakan keperluan asas benda hidup.
Kebolehan
Saintifik :
Murid mampu,
1. Memerhati keperluan asas haiwan.
2. Meramal apa yang akan terjadi sekiranya keperluan asas haiwan tidak
dipenuhi.
3. Membuat inferens mengenai kepentingan keperluan asas tersebut
terhadap haiwan.
4. Mengenal pasti kesemua jenis keperluan asas haiwan.
Kemahiran
berfikir :
Membanding beza, menjana idea, membuat hipotesis, mentafsir maklumat (melalui
bahan bantu mengajar)
Sikap
saintifik dan nilai murni :
Mempunyai sifat ingin tahu terhadap haiwan, jujur dan rajin
Bahan
Bantu Mengajar :
Video, persembahan powerpoint, gambar
Fasa/Masa
|
Kandungan
|
Aktiviti
Pembelajaran dan Pengajaran/ Kebolehan Saintifik
|
Catatan
|
Orientasi
(10 minit)
|
Menyatakan keperluan asas haiwan.
Terdapat empat keperluan asas haiwan:
i)
Makanan
ii)
Air
iii)
Tempat tinggal
iv)
Udara
|
Guru bahagikan murid kepada 5 kumpulan.
Lembaran kerja A diagihkan.
Lembaran kerja A diberikan
agar pelajar dapat mengaitkan konsep keperluan asas benda hidup dengan topik
yang bakal dipelajari.
Lembaran kerja A juga diagihkan bertujuan untuk menguji
pengetahuan sedia ada murid mengenai keperluan asas haiwan.
Selepas 5 minit, guru akan berbincang dengan murid-murid untuk
mendapatkan jawapan yang betul bagi lembaran kerja A dengan menggunakan
gambar seperti dalam lampiran.
|
Pengajaran koperatif:
Pembelajaran secara bersama untuk mencapai matlamat secara bersama
dan aktiviti dilakukan secara berkelompok.
Teori pembelajaran
Ausubel:
Menggunakan prinsip pembelajaran dan pengajaran Ausubel menerusi
penggunaan penyusunan awal iaitu mengingati konsep yang telah dipelajari dan
mengaitkannya dengan konsep yang bakal dipelajari. Murid-murid telah didedahkan
dengan konsep keperluan asas benda hidup. Konsep ini dikaitkan dengan
keperluan asas haiwan, yang turut merupakan benda hidup.
Teori pembelajaran
Bruner:
Guru berbincang dengan pelajar di dalam kelas setelah jawapan
diperolehi.
|
Pengumpulan Idea
(15 minit)
|
Haiwan mempunyai keperluan asas
|
Guru meminta pelajar untuk mengenal pasti keperluan asas haiwan
menerusi tayangan video ringkas.
Menunjukkan video ringkas
mengenai haiwan (makan dan minum serta habitat)
Pelajar dapat memerhati jenis keperluan asas haiwan menerusi video
tersebut.
Guru bertanya apakah yang dapat diperhatikan melalui video
tersebut.
Pelajar menyatakan hasil pemerhatian dan memberi inferens.
|
Pengajaran langsung:
Guru membentangkan bahan baru yang melibatkan pengajaran sebenar,
iaitu video ringkas yang mengandungi maklumat tentang keperluan asas haiwan.
BBM:
Penyampaian video
|
Penstrukturan Semula Idea
(20 minit)
|
Keperluan asas haiwan adalah udara, air, makanan dan tempat
tinggal
Kepentingan keperluan asas kepada haiwan
|
Menunjukkan persembahan Powerpoint kepada pelajar mengenai
kepentingan air, makanan, udara dan tempat tinggal.
Pelajar dapat memahami kepentingan keperluan asas tersebut bagi
haiwan.
Lembaran kerja B diedarkan kepada 5 kumpulan untuk mengukuhkan pemahaman
mengenai kepentingan keperluan asas bagi haiwan.
|
Pengajaran langsung:
Guru membentangkan bahan baru berkaitan pengajaran sebenar iaitu
persembahan Powerpoint.
Pembelajaran Koperatif:
Pembelajaran secara bersama agar matlamat dapat dicapai bersama.
Aktiviti dilakukan dalam kelompok kecil.
|
Aplikasi Idea
(10 minit)
|
Apakah keperluan asas haiwan dan kepentingannya?
|
Guru memberi pelajar lembaran kerja C untuk diselesaikan secara
individu bagi menguji tahap kefahaman pelajar.
Kefahaman pelajar secara menyeluruh mengenai topik yang
dibincangkan akan dapat diuji secara individu.
|
Pembelajaran masteri:
Kefahaman pelajar diuji menerusi lembaran kerja C dan guru akan
bertindak sebagai pembimbing.
|
Refleksi
(5 minit)
|
Haiwan memerlukan air, udara, makanan dan tempat tinggal
|
Guru membimbing pelajar untuk mengimbas semula apa yang dipelajari
dengan menggunakan peta konsep dalam lembaran kerja D.
|
Pembelajaran masteri:
Guru memecahkan unit pembelajaran kepada tajuk-tajuk kecil dan
bertindak sebagai pembimbing kepada murid-murid.
|
Lembaran
Kerja C
Bulatkan
pilihan jawapan yang betul.
1. Antara yang berikut, yang manakah tidak termasuk dalam keperluan
asas haiwan?
A. Makanan
B. Udara
C. Air
D. Pasangan
Sila jawab pada ruang yang disediakan.
2. Nyatakan mengapakah haiwan memerlukan udara.
____________________________________________________________________________________________________________________________
3. Nyatakan kepentingan air dan makanan kepada haiwan.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4. Mengapakah haiwan memerlukan tempat tinggal?
____________________________________________________________________________________________________________________________
Rancangan
Pengajaran Harian
Tarikh : 25 April 2012
Masa : 1100-1200
Kelas : 2 Kerjasama
Bilangan murid : 15 orang murid
Tema : Sains Hayat
Bidang : Haiwan
Objektif
pembelajaran : Pada
akhir pembelajaran murid dapat :
1. Murid boleh memadankan anak haiwan dengan
ibunya.
2. Murid boleh mengelaskan haiwan mengikut
rupa bentuk
3. Murid boleh
mengelaskanya haiwan mengikut kumpulannya.
Hasil
pembelajaran : Pelajar
1.
Dapat menyatakan perbezaan antara anak haiwan dengan
ibu haiwan.
2.
Dapat padankan anak haiwan kepada ibu haiwan
3.
Dapat
menyatakan lebih kurang lima contoh haiwan
yang sama dengan ibu haiwan dan yang tidak bersama dengan ibu haiwan.
Pengetahuan asas : Pelajar mempunyai pengetahuan asas
tentang apakah itu haiwan, nama-nama haiwan,rupa haiwan dan pernah
melihat anak haiwan dengan ibu haiwan melalui pengalaman.
Kemahiran saintifik : memerhati, mengelas, berkomunikasi,
mentafsir maklumat(gambar)
Kemahiran berfikir : Berfikir secara kritis, membuat
perbandingan,menjana idea,memberi pendapat
Nilai-nilai murni dan nilai-nilai
saintifik : Mempunyai minat dan rasa ingin tahu terhadap haiwan. Jujur dan
tepat dalam merekod dan mengesahkan data.
Alat bantu belajar : Gambar haiwan, manila
card,’glu’
Langkah
Pengajaran :
Fasa/
masa
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti
Pengajaran dan Pebelajaran
|
Catatan
|
Set induksi
(10 Minit)
|
Terdapat dua kumpulan haiwan
iaitu anak haiwan yang merupai dengan ibu dan anak haiwan yang tidak
merupai ibu.
|
1) Guru menunjukkan gambar beliau sendiri semasa beliau muda. Kemudian guru
menunjukkan gambar ibu bapa beliau dan minta pelajar untuk mencarikan
persamaan dan perbezaan.
2) Guru meminta pelajar (1 atau 2 pelajar)
untuk menkongsikan gambar dia dan ibu bapanya dalam kelas dan minta
pelajar-pelajar mencarikan persamaan dan perbezaan. (Pelajar dipesan untuk
membawa gambar sebelum 2minggu P&P)
3) Guru meminta pelajar , ‘Jika mereka tahu apa-apa benda hidup lain yang kelihatan seperti ibu dan bapa mereka’ dan
Seterus membimbing pelajar ke dalam
perbincangan haiwan.
1) Guru akan memegang gambar anak kucing dan meminta pelajar untuk
menyebutkan nama ibu (untuk anak haiwan yang merupai ibu)
2) Guru akan memegang gambar anak katak (berudu) dan meminta pelajar
untuk menyebut nama ibu (untuk anak haiwan yang tidak merupai ibu)
5)Memberitahu pelajar bahawa
ada haiwan yang merupai ibu dan ada haiwan
yang tidak merupai seperti ibu,
|
Menjana Idea.
Berfikiran Kritis dan Memberi Pendapat.
Teori Ausubel: Model yang digunakan dalam set induksi ini ialah penyusun awal yang terdapat dalam teori pembelajaran Ausubel.
Ia adalah salah satu strategi untuk memastikan
wujudnya kesesuaian tersebut ialah memulakan pembelajaran berpandukan kepada
“penyusunan awal”. Ia merupakan struktur yang menerangkan hubungan antara
konsep-konsep yang hendak disampaikan Fungsinya ialah untuk menjelaskan
kepada guru dan pelajar tentang perkara-perkara yang perlu difahami bagi
sesuatu tajuk pelajaran dan juga boleh menghubungkan konsep baru dengan
konsep yang telah dipelajari.
|
Mengumpul idea
(10 minit)
|
Terdapat dua kumpulan anak haiwan : anak haiwan yang merupai dengan ibu
dan anak haiwan yang tidak merupai ibu
|
Setiap
orang murid diberi lembaran kerja 1
Murid diminta untuk berbincang tentang
anak-anak haiwan yang merupai ibu dan anak-anak haiwan yang tidak merupai
ibudan kemudian menyelesaikan lembaran kerja 1.
|
Lembaran kerja 1
Pengajaran masteri : Dalam fasa ini, pe pengajaran
masteri digunakan. Masteri ialah satu
pendekatan pengajaran dan pembelajaran yang berfokuskan penguasaan
murid dalam sesuatu perkara yang diajar.
Selaras dengan itu, aktiviti
pengukuhan(lembaran kerja 1) yang digunakan dalam fasa ini bertujuan
untuk memantapkan pengetahuan dan kemahiran yang telah dikuasai oleh murid
dalam unit pembelajaran yang sama.
|
Membin-a semula idea
(20 minit)
|
Ada anak haiwan yang merupai dengan ibu dan ada anak haiwan yang tidak
merupai ibu
Contoh haiwan anak haiwanyang merupai ibu : kambing,gajah, singa dan
lain-lain
Yang tidak merupai ibu : katak, rama-rama, nyamuk dan lain-lain
|
Aktiviti : kawasan lapangan (padang)/bilik
1) Guru
membahagikan pelajar kepada kumpulan dua iaitu anak haiwan dan ibu.
2) Setiap pelajar dalam kumpulan anak
diberi gambar anak haiwan yang berlainan dan untuk kumpulan ibu haiwan guru
memberi gambar ibu haiwan
3) Murid yang memegang gambar ibu
haiwan akan membuat bunyi dan bentuk pengerakan
badan haiwan tersebut.
4) Murid yang memegang gambar anak
haiwan akan mencari gambar ibu haiwan.
5) Guru memainkan permainan ini
beberapa kali dengan mengubah gambar-gambar dalam kedua-dua kumpulan bagi
memberi peluang kepada murid untuk menjadi anak dan ibu haiwan yang berlainan.
6) Guru memberi penerangan ringkas tentang anak
haiwan yang sama dan tidak sama pada awalnya dengan ibunya.
7) Murid menjawab Lembaran Kerja 1 dan
2 selepas permainan anak dan ibu dimainkan
8) Guru membantu untuk membetulkan
miskonsepsi murid
9) Murid membetulkan jawapan dalam
lembaran 1 dan membuat lembaran kerja 2.
|
Teori Pembelajaran
Konstruktivisme
: Dalam fasa ini,
teori pembelajaran Konstruktivisme digunakan. Konstruktivisme merupakan
satu
pendekatan pembelajaran yang menyediakan peluang kepada pelajar untuk membina
kefahaman terhadap perkara yang telah dipelajari dengan idea dan fakta yang
sedang dipelajari. Aktiviti padang ini, menggalakkan pelajar merenung
kembali proses pembelajaran yang dilaluinya dan meminta pelajar
menghubung kait idea asal dengan idea yang baru dibina.
Pentingnya aktiviti ini tidak menyampaikan maklumat
secara terus kepada pelajar malah ia memberi peluang pelajar
berinteraksi dengan guru dan pelajar-pelajar lain.
Lembaran kerja 1 dan 2
|
Menapli- kasi idea
(15min)
|
Terdapat
dua kumpulan anak haiwan.
|
1) Guru membekalkan helaian kertas yang mempunyai gambar-gambar haiwan.
2) Murid mengunting gambar tersebut dan menampal di kad manila yang dibekalkan mengikut kumpulan haiwan iaitu anak haiwan
yang merupai ibu dan anak haiwan yang tidak merupai ibu .
|
|
Refleksi
(5 min)
|
Guru
bertanya soalan secara rawak(terutama murid yang lemah) untuk memastikan mereka
telah berfaham tentang pengajaran dan pembelajaran yang dilaksana.
|
Pengajaran
Langsung : Pengajaran
langsung pendekatan pengajaran yang berorientasikan matlamat dan
distrukturkan oleh guru. Pendekatan ini sesuai sekiranya setiap pelajar perlu
menguasai maklumat dan kemahiran tertentu. Oleh itu, dalam fasa ini,
pelajar-pelajar yang lemah ditanya soalan terlebih dahulu untuk memastikan
mereka telah berfaham. Guru melaksana penyoalan penyiasatan
(learning probes ini),
iaitu menyoal pelajar untuk mendapat maklum
balas tentang tahap kefahaman, dan membetulkan kesalah fahaman konsep
(misconceptions)
jika ada
|
No comments:
Post a Comment